Οι Αμερικανοί stoner/doom metallers KALGON έχουν προγραμματίσει για σήμερα την κυκλοφορία του ντεμπούτου ομώνυμου άλμπουμ τους και αναμένεται να γίνει διαθέσιμο τις επόμενες ώρες. Το “Kalgon” αποτελείται από 7 κομμάτια, εκ των οποίων τα τρία έχουν γίνει ήδη διαθέσιμα τις προηγούμενες εβδομάδες, ως singles.
Το νέο άλμπουμ θα γίνει άμεσα διαθέσιμο σε ψηφιακή μορφή και σε έκδοση κασέτας, μέσω της νορβηγικής Evil Noise Recordings. Η παραγωγή πραγματοποιήθηκε από τους ίδιους τους KALGON, ενώ η μίξη και το mastering έγιναν στο Loc-Level Sound. Η μπάντα, τέλος, είχε ήδη δημοσιεύσει τρία singles από το νέο άλμπουμ: τα The Isolate, Grade of the Slope και Eye of the Needle.
Tracklist:
1. The Isolate
2. Grade of the Slope
3. Apocalyptic Meiosis
4. Interlude (Windigo Refrain)
5. Windigo
6. Eye of the Needle
7. Setting Sun